sobota 22. září 2012

15 MINUS: Bojuj nebo, zemři - Tomáš Zářecký

Konečně je tu zase víkend a s ním další recenze. Tentokrát na knížku od nadaného českého spisovatele Tomáše Zářeckého.
Kniha mě naprosto dostala. Upřímně můžu říct, že se jedná o nejlepší knihu, kterou jsem za letošek přečetla. Naprosto jí nemám co vytknout a o jaký že příběh se vlastně jedná ?
Děj vypráví o televizní reality show, která se nazývá 15 MINUS. Jde o 15 lidí, kteří jsou převezeni neznámo kam (tentokrát se jedná o opuštěný ostrov) po vysazení dostanou mapu a kompas a musí se dostat na druhou stranu ostrova, kde na ně čeká 60 milionů korun. Cestou je však potká mnoho překážek od vraždění mezi sebou, až po útok kanibalů. Musím se přiznat, že místy je kniha vážně nechutná a určitě u ní nedoporučuji jíst. Nikdy jsem se nesetkala s knihou, u které bych se vážně bála číst co bude dál, která mě překvapovala s každou stranou víc a víc, u které bych měla opakovaně husí kůži, a o které jsem vyprávěla lidem na potkání. Konec byl naprosto nečekaný a musím se přiznat, že když mi těsně před koncem umřel můj favorit bulela jsem jak malá. Překvapil mě i originálně provedený epilog, kde jste se dozvěděli o vašem favoritovi něco víc např. proč se do soutěže přihlásil nebo čím byl dřív.
Jsem hrozně ráda, že taková soutěž jak u nás v Čechách, tak jinde na světě neexistuje. Sice bychom se tam hlásili dobrovolně, ale stejně je to otřesná představa.
Má knihovnička se po dlouhé době rozrostla o další zajímavý kousek o to lepší, že je od českého mladého spisovatele. =)


Adaptace:
15mínus je zdánlivě nevinná televizní show. Skupina odvážlivců se snaží dostat skrz neznámé území na smluvené místo, kde na ně čeká odměna 60 milionů eur. Situaci ale komplikují dvě pravidla. Podle prvního se peníze rozdělí rovným dílem mezi všechny v cíli. Podle druhého soutěžící během hry nepodléhají žádným zákonům. Mají absolutní svobodu konání... Když se tyhle věci spojí dohromady, vznikne smrtící koktejl. Don přichází do soutěže s mladistvou naivitou. Záhy však pozná, že se musí mít ve střehu nejen před nebezpečnou krajinou, ale hlavně před ostatními soutěžícími. V atmosféře všudypřítomného strachu, kdy smrt hrozí odkudkoliv a kdykoliv, nemůže věřit nikomu. Brzy pochopí, že se v Patnáct mínus nehraje o peníze, ale o to, kdo koho dřív zabije. Jestli se chce vrátit domů živý, musí v sobě objevit zvíře...

 


2 komentáře:

 1. M-I-L-U-J-U!!
  Opravdu úžasná kniha.. Kéž by takových bylo víc :) Jinak jsem ráda, že sis knížku přečetla a že Tě nezklamala :-)
  Mimochodem máš moc pěkný blog! :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moc děkuju... ano snad se ještě takové najdou ! =)

   Vymazat